Dieta wegetariańska staje się coraz bardziej popularna. Zaczynamy coraz częściej zwracać uwagę nie tylko na jakość pożywienia, ale także na etykę jego pozyskiwania. Większość osób rezygnuje z jedzenia mięsa ze względów zdrowotnych lub ideologicznych. Jednak wśród diet wegetariańskich można wyróżnić kilka różnych rodzajów. Oto najpopularniejsze odmiany diety roślinnej!

Restrykcyjne odmiany wegetarianizmu

Wśród wielu odmian diet wegetariańskich jedną z najbardziej restrykcyjnych jest dieta dr Schnitzera. Ten niemiecki lekarz uznał, że doskonałym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn oraz szybkie zrzucenie wagi jest spożywanie zmielonego zboża zmieszanego z wodą i owocami w formie papki. Duża ilość błonnika może działać zbawiennie na układ pokarmowy, jednak jest to raczej krótkotrwała dieta, która w dłuższej perspektywie może doprowadzać do niedoborów witamin i minerałów. Nie należy jej również przeprowadzać u osób z różnymi chorobami przewlekłymi, takimi jak cukrzyca, problemy żołądkowe, choroby tarczycy czy problemy skórne. Innym restrykcyjnym sposobem żywienia jest frutarianizm zakładający spożywanie jedynie surowych owoców oraz, nieco bardziej liberalny, witarianizm, który polega na jedzeniu jedynie świeżych warzyw, owoców, orzechów i innych produktów niepodlegających obróbce termicznej.

Lżejsze odmiany wegetarianizmu

Nieco mniej restrykcyjne odmiany wegetarianizmu mogą być stosowane z powodzeniem całe życie. Semiwegetarianizm dopuszcza spożywanie niewielkich ilości produktów pochodzenia zwierzęcego kilka razy w tygodniu, jednak nie powinny one stanowić więcej niż 25% całego jadłospisu. Często wybieraną odmianą diety roślinnej jest także weganizm, który zakłada całkowitą rezygnację z produktów pochodzenia zwierzęcego – w tym również nabiału i jaj. Weganie również nie stosują kosmetyków, które zawierają w sobie składniki odzwierzęce lub były testowane na zwierzętach oraz unikają wyrobów skórzanych. Jest to cały styl życia, który determinowany jest dbałością o środowisko oraz chęcią polepszenia losu zwierząt.