Pierwsza wizyta położnej po porodzie to wizyta patronażowa. Dla mamy, która urodziła po raz pierwszy będzie to nowość, mama z kolei kolejnego dziecka już wie, jak takie wizyty wyglądają i przebiegają. Warto wcześniej przygotować sobie listę pytań, gdyż często w czasie wizyty one umykają.

Położna – na jaką pomoc młoda mama może liczyć po porodzie.

Pomoc położnej przysługuje każdej kobiecie po urodzeniu dziecka przez 8 tygodni, w razie potrzeby, można umówić się na 6 wizyt – na pierwszą wizytę najlepiej umówić się 2 dni po wyjściu ze szpitala. Wyborem położnej najlepiej zająć się jeszcze w ciąży, można wybrać sprawdzoną, poleconą przez rodzinę, koleżankę lub znajomą – nie obowiązuje bowiem w jej wyborze rejonizacja.

Jak wygląda pierwsza wizyta położnej po porodzie?

Taka wizyta trwa zwykle około godziny. Aby mamie podczas niej nic nie umknęło, dobrze jest spisać sobie wcześniej listę pytań i wątpliwości, żeby potem móc bez problemu je położnej przedstawić.
Będzie to rozmowa na temat: ulewań, kolek, wyboru mleka i sposobu karmienia Maluszka, szczepień, badań, diety podczas karmienia, antykoncepcji.
Ponadto położna demonstruje, jak prawidłowo przewijać, ubierać, kąpać dziecko.

Poza tym położna bada mamę i dziecko, sprawdza jak goi się krocze lub blizna po cesarskim cięciu, jak przebiega krwawienie i obkurcza się macica, jeśli będzie to już możliwe, usunie również szwy. Jeśli mama ma wątpliwości co do krwawienia, położna również odpowie na pytania związane z tym tematem.

Ponadto położna sprawdza piersi i pokazuje, jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi i czy dziecko się najada – jeśli wcześniej w szpitalu nie zrobił tego doradca laktacyjny.

Położna ogląda też kikut pępka i sprawdza, jak się goi, ogląda również skórę dziecka w celu zbadania, czy ustąpiła fizjologiczna żółtaczka, kontroluje odruchy neurologiczne, na koniec waży i mierzy dziecko oraz zostawia kontakt do siebie.

Wizyta patronażowa położnej nie jest obowiązkowa, jeśli mama sobie jej nie życzy lub uważa, że jej się nie przyda, nie ma obowiązku się na nią umawiać.