Kosmetyki – potrzebuje ich każdy

Każdy, niezależnie od płci i wieku, posiada w swojej kosmetyczce jakieś kosmetyki. Są potrzebne zarówno w codziennej pielęgnacji, jak i podczas wykonywania makijażu. Warto wybierać kosmetyki kierując się zdrowym rozsądkiem, ponieważ niektóre z nich mają w sobie składniki, które niekorzystnie wpływają na urodę i zdrowie. Wysypka i inne reakcje alergiczne są często powodem używania nieodpowiednich kosmetyków.

Skład jest ważny

Skład kosmetyków to bardzo ważna kwestia, na którą powinno się zwracać uwagę podczas zakupów. Jakich składników unikać wybierając kosmetyki? Oto lista, o której zawsze warto pamiętać:

  1. Methylo -, Propylo-, Butylo-, i Ethyloparaben – to naprawdę nic dobrego. Dzięki tym składnikom kosmetyk dłużej nadaję się do użytku, ale powodują reakcje alergiczne więc należy ich unikać.
  2. Propylene Glicol – ten składnik działa toksycznie, często powoduje występowanie rekcji alergicznych. Producenci używają go w celu nawilżenia skóry.
  3. Wazelina – potęguje podrażnienia i przyczynia się do wysuszania skóry.
  4. PVP/VA Copolymer – może powodować podrażnienia układu oddechowego.
  5. SLS, czyli Sodium Lauryl Sulfate – obecny w wielu drogeryjnych produktach. Podrażnia oczy, przyczynia się do powstawania łupieżu. Producenci kosmetyków stosują go dla wytworzenia piany.
  6. Synthetic Colors – stosowane w celu poprawienia kolorytu produktu. Tego typu składniki są rakotwórcze.
  7. Triethanolamine – stosowane w celu dostosowania odpowiedniego pH. Wysusza włosy i skórę, powoduje podrażnienia i reakcje alergiczne.
  8. Triclosan – ma właściwości antybakteryjne, ale może zaburzać pracę hormonów i być rakotwórczy.

Tych składników nie powinno być w dobrej jakości kosmetykach, które można bezpiecznie stosować.

Podsumowanie

Codzienna pielęgnacja jest bardzo ważna, warto jednak unikać szkodliwych składników w kosmetykach. Są one nie tylko niebezpieczne dla człowieka, wpływają również źle na środowisko. Świetną alternatywą dla popularnych drogeryjnych kosmetyków, są kosmetyki naturalne. Coraz więcej ich w sklepach, jednak największą i najciekawszą ofertę można znaleźć na stronach drogerii internetowych. Warto także spróbować samodzielnie stworzyć naturalny kosmetyk. Dzięki temu zyskujemy pewność, iż skład jest dobry i w pełni naturalny, a środowisko bardziej zadbane.