Masaż sportowy jest bardzo skutecznym sposobem w leczeniu kontuzji, a także utrzymaniu prawidłowej formy w przypadku osób regularnie aktywnych fizycznie. Masaż sportowy przyczynia się także wzmocnieniu organizmu przed wysiłkiem fizycznym, zarówno w jego trakcie jak i po skończeniu aktywności. Pomaga również usunąć zakwasy, napięcie mięśni, zrelaksować się i całkowicie zregenerować organizm.

Masaż sportowy

Masaż sportowy szczególnie wykonuje się w celu wspomożenia aktywności fizycznej, a przede wszystkim u osób, które zawodowo wykonują jakąś aktywność fizyczną. Nie powinny korzystać z niego osoby, które na co dzień nie mają styczności ze sportem, a także osoby z problemami układu krążenia oraz chorobami nowotworowymi. Nie powinno się także korzystać z takiego typu masażu w czasie przeziębienia bądź rekonwalescencji. Na pierwszy rzut oka, masaż sportowy bazuje na technikach masażu klasycznego.

Rozpoczyna się od rozgrzania mięśni poprzez rozcieranie, głaskanie, ugniatanie czy oklepywanie ciała. Masaż ten, należy wykonywać dość energicznie i wkładać w niego nieco więcej siły niż w przypadku masażu tradycyjnego. Bywa on czasem bolesny, lecz jego celem jest przywrócenie sprawności mięśniom, poprawienie krążenia krwi, a także limfy oraz dotlenienie zarówno mięśni, jak i skóry. Natomiast masaż klasyczny, polega tylko i wyłącznie na relaksowaniu i odprężaniu ciała. Najczęściej masażowi sportowemu poddajemy kilka partii ciała, są nimi: łydki, zginacze bioder, mięsień pośladkowy.

Wyróżniamy kilka rodzajów masażu sportowego, między innymi: masaż sportowy podtrzymujący, wykonywany w przerwie w zawodach, po zakończeniu jego sezonu bądź przed jego rozpoczęciem. Stosowany w celu poprawienia krążenia, i wzmocnienia układu nerwowego. Trwa zazwyczaj około 45 minut i wykonywany jest codziennie, lub najpóźniej co dwa dni. Poprawia nie tylko krążenie ale także ukrwienie i dotlenienie mięśni, co zdecydowanie poprawia ich sprawność. Ten rodzaj masażu pozwala również na usunięcie toksyn z organizmu. Jest również dość delikatny. Kolejny masaż sportowy to startowy, który pomaga na szybkie rozgrzanie mięśni i stawów, co znacznie polepsza ich elastyczność. Wykonywany jest około 4 minuty przed rozpoczęciem rozgrzewki. Jest intensywny i szybki. Podczas niego stosujemy głaskanie, rozcieranie i ugniatanie.

Kolejnym maszem sportowym jest przedwysiłkowy, wykonywany od momentu ostatniego masażu treningowego, aż do rozpoczęcia zawodów. Celem tego typu masażu jest zapobieganie problemom takim jak: stres, niepokój czy bezsenność. Masaż sportowy treningowy jest wykonywany przed każdym treningiem, a jego główna rola polega na zwiększeniu możliwości ruchowych i kondycji całego organizmu. Jest dość intensywny i trwa około 45 minut. Wykonywany jest kilka godzin po treningu, w celu zapobiegania zakwasom i przeciążeniu mięśni. Kolejnym masażem sportowym jest masaż powysiłkowy, wykonywany zarówno po treningach jak i po zawodach. Celem jego jest jak najszybsze zregenerowanie całego organizmu. Głównie, polega na rozcieraniu, ugniataniu karku i barków. Wykonywany pół godziny po treningu i zazwyczaj trwa około 15 minut.

Posumowanie

Podsumowując, masaż sportowy jest bardzo potrzebny w życiu każdej osoby, która ma do czynienia z regularnymi aktywnościami fizycznymi. Szczególnie dobrze wykonywany i godny polecenia jest masaż sportowy w Mikołowie. Z tego typu masażu warto korzystać, aby uniknąć poważnych kontuzji bądź uporczywych zakwasów.