Pasożytem ludzkim możemy zarazić się nawet w najbardziej niepozornej sytuacji życiowej. Jedząc owoce i warzywa, które nie zostały umyte, ściskając komuś rękę, czy pijąc wodę. Dlatego ważne jest by zwracać uwagę na objawy, które mogą być wynikiem bytności pasożyta.
Jakie pasożyty ludzkie dają objawy?

Pasożyty ludzkie objawy i ich ilość

Temat objawów trzeba zacząć od pewnej uwagi. Pasożytów czyhających na ciepłe miejsce we wnętrzu lub na skórze naszego organizmu jest naprawdę bardzo duża ilość. Przez to jest bardzo dużo objawów.
Zwykle te objawy są podobne do innych chorób lub dolegliwości, które występują częściej. Dlatego trzeba zawsze pamiętać o tym, że nie każdy z tych objawów to gwarantowany pasożyt. Najpierw z podejrzanymi objawami należy skonsultować się z lekarzem.

Najczęstsze objawy

Zazwyczaj objawami alarmującymi nas, że możemy mieć “niechcianego lokatora” to zauważone fragmenty pasożytów w widocznych produktach przemiany materii. Często występuje również gorączka, ból brzucha, biegunka, powiększenie węzłów chłonnych, dolegliwości wątroby, bóle mięśni i stawów.
Mogą również występować zaburzenia układy wzrokowego i neurologiczne, a także widoczne zmiany na skórze.
Jest to jednak zależne od tego z jakim pasożytem mamy do czynienia.

Owsiki

Tu występuje pewien problem, gdyż część zakażeń występuje bezobjawowo. Najczęstszym objawem jest jednak podrażnienie i świąd odbytu. Możemy również zauważyć małe, białe robaczki.

Glista ludzka

Najczęściej występują nudności i wymioty. U dzieci dodatkowo zauważalna jest niedrożność jelit.

Tasiemiec

Tasiemca możemy zauważyć. Fragmenty ciała tego pasożyta z jajeczkami są widoczne w kale.
Przy czym przy tasiemcu bąblowcowym dodatkowo występuję bąblownica, czyli choroba powodująca włóknienie narządów.

Jak potwierdzić obecność pasożyta?

Najczęściej wykonuje się badanie kału. W dalszej kolejności może zostać zlecenie badanie moczu lub krwi, które zwykle mają większą szansę na wykrycie pasożyta.