Grzyby Chaga – a właściwie błyskotorek podkorowy – od wieków wykorzystywany jest w medycynie ludowej. Nic dziwnego! To grzyb wyjątkowy, uznawany za witalny ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Choć w naszej kulturze i gastronomii nie jest jeszcze rozpowszechniony, coraz większa liczba osób docenia jego wspaniały wpływ na organizm człowieka.

Chaga grzyb – właściwości

Grzyby Chaga doskonale wpływają na układ odpornościowy oraz wspomagają organizm w walce z różnymi patogenami. Są to grzyby lekkostrawne, które posiadają szereg właściwości trawiennych. Wpływają kojąco i łagodząco na żołądek, wspomagają leczenie wrzodów żołądka, wykazuje również działanie przeciwnowotworowe, dlatego zalecany jest jako terapia wspomagająca przy nowotworach układu pokarmowego. Doskonale reguluje ciśnienie i wpływa pozytywnie na zawartość cholesterolu i poziomu cukru we krwi. Zawiera dużą ilość przeciwutleniaczy, dzięki czemu wpływa na stan skóry i opóźnienie starzenia się komórek. Na tym jednak nie kończą się zdrowotne właściwości grzybów Chaga! Ich regularne spożywanie poprawia pamięć i niweluje oznaki stresu. Grzyby mają działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybicze (przez co polecane są m.in. w trakcie leczenia kandydozy) oraz wzmacniają organizm w walce m.in. z różnymi poważnymi chorobami (np. boreliozą).

Chaga – zastosowanie

Grzyby Chaga spożywa się przede wszystkim w formie suplementów diety oraz specjalnych wywarów (długo gotowane, ważne do spożycia przed kilka dni po przygotowaniu). W sklepach ze zdrową żywnością dostępny jest również w formie kropli i wyciągów oraz proszków, które można dodawać do potraw i koktajli. Grzyby Chaga charakteryzują się specyficznym, słodkawym smakiem, przez co komponować je można z wieloma różnymi produktami. W przypadku różnych jednostek chorobowych najlepiej przed rozpoczęciem kuracji skonsultować się z lekarzem, który określi potrzebną dawkę naparów lub tabletek, dzięki czemu dostarczymy do organizmu optymalną dawkę witamin i składników mineralnych.