Gatunków herbaty jest wiele, lecz od kilku lat niemałą popularnością cieszy się zielona herbata. W zasadzie nie powinno to w żaden sposób zaskakiwać, ponieważ jest ona smaczna i zdrowa. Chcąc, aby tak się stało, należy pamiętać o jej właściwym parzeniu.

Część entuzjastów herbat może mieć awersję do zielonej herbaty przez jej mocno goryczkowaty smak. Warto jednak mieć świadomość tego, że na taki stan rzeczy wpływ ma niewłaściwy sposób parzenia herbaty. Zalewając ją wrzątkiem, doprowadzamy bowiem do utraty części jej aromatu, co ma wpływ na znacznie bardziej wyczuwalną goryczkę.

Zielona herbata przyrządzanie

Pragnąc przygotować wyśmienity napar, powinniśmy pamiętać o kilku prostych regułach. A brzmią one następująco:

  • jak już wspominaliśmy, nie należy zaparzać zielonej herbaty wrzątkiem. Idealną temperaturą jest ta w granicach 70 – 80 stopni C.
  • herbatę możemy parzyć kilkakrotnie. Specjaliści sugerują wręcz, aby pierwszy napar wylewać. Chodzi bowiem o to, że traktują to jako płukanie liści. Dopiero drugi i trzeci napar odrywa przed pijącym swoje największe walory.
  • w celu uzyskania optymalnych walorów smakowych pożądane jest krótkie parzenie – 2-4 min. Zasada jest taka, że im lepsza jest gatunkowo herbata, tym krócej parzymy.

W kontekście czasu parzenia zielonej herbaty warto nadmienić, że długość parzenia ma wpływ na cechy naparu. Parząc napar pierwszy raz i to na krótko, zyskujemy sprzymierzeńca w poprawie naszej aktywności i wzrostu koncentracji. Z kolei herbata poddana dłuższemu i kolejnemu parzeniu gwarantuje nam napar o właściwościach relaksacyjnych. Znawcy parzenia zielonej herbaty stanowczo odradzają dodawania do niej cytryny bądź mleka. W ten sposób bowiem ma ona tracić swoje cenne właściwości.

Do tego dla osób chcących uniknąć goryczki czy też zakosztować zgoła odmiennych walorów smakowych sprzedawcy oferują szereg odmian tej herbaty. Oprócz klasycznych dużym zainteresowaniem cieszą się również te wzbogacane rozmaitymi dodatkami naturalnymi np. owocami bądź kwiatami. Taka mieszanka ma niewątpliwy wpływ na uzyskanie łagodnego i mniej intensywnego smaku.