Płyta OSB występuje w różnych gatunkach, rozmiarach i grubościach. Dzięki temu można użyć ją na wiele sposobów. Jednym z najpopularniejszych rozmiarów płyt OSB są wielofunkcyjne płyty z drewna konstrukcyjnego o grubości od 9 do 40 milimetrów. Jednak jak odróżnić, która grubość płyty OSB będzie odpowiednia do danego działania?
Niezależnie od tego, do czego potrzebna będzie dana płyta OSB (czy na przykład jako deska nośna lub wzmacniająca na belkach stropowych, na poddaszach, czy też jako okładzina dachowa lub ścienna, a może jako podłoga), odpowiednia jej grubość bez wątpienia zależy od zastosowania i obciążeń, jakie musi wytrzymać.
Płyty OSB są dostępne także w różnych gatunkach i klasach użytkowania. A to ważne, bowiem określają zastosowania, do których dana płyta się nadaje oraz maksymalne obciążenia, jakie jest w stanie przenosić. Co to oznacza? Że na przykład przy budowie nienośnej ściany wewnętrznej może wystarczyć płyta OSB o grubości 12 lub 15 milimetrów.
Wyróżnić można cztery różne klasy płyt OSB. Pierwsza i druga nie są normalnie stosowane w nowoczesnym budownictwie drewnianym. Zazwyczaj wykorzystuje się bowiem trzecią i czwartą klasę, ponieważ tylko te nadają się zarówno do warunków wilgotnych, jak i suchych. Można je zatem wykorzystywać wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Płyta OSB 4 oznacza specjalne, ciężkie płyty do zastosowań nośnych.
Natomiast do celów nośnych najlepiej stosować także płyty OSB 3 oraz OSB 4. Większe, grubsze płyty są znacznie bardziej wytrzymałe i zdolne do przenoszenia większych obciążeń. A to przecież istotne. Dlatego w zależności od miejsca i sposobu zastosowania zalecana grubość może się różnić. Podczas gdy dość cienkie płyty nadają się do okładzin ściennych, zastosowania konstrukcyjne wymagają odpowiednio większej grubości przy zachowaniu wymaganej wytrzymałości konstrukcyjnej.
Jeśli płyta OSB ma chronić przed ciepłem, jej grubość będzie również miała duże znaczenie. Grubsze płyty lepiej bowiem izolują. Płyty OSB mają dokładnie takie same właściwości izolacyjne jak drewno lite. A dzięki większej gęstości, mają większą pojemność magazynową.
Za to chcąc wykorzystać płytę OSB w roli ściany lepiej wybrać płytę o jak największej grubości, aby zminimalizować ilość łączeń. W tym celu przydać się mogą specjalne płyty piętrowe.
Najnowsze komentarze